Reklama

Niemożliwe nie istnieje

Niemożliwe nie istnieje

gp 11.1 sponsorzy. 002.jpg

LogowanieSzukaj

Agora Profile

Not Available to Guests

Agorians Online

Now 72 guests online
Stworzone dzięki jVitals
PDF Drukuj Email
Ocena użytkowników: / 0
SłabyŚwietny 
piątek, 06 kwietnia 2012 20:21

Czasem Warto szukać natchnienia u innych. Posłuchać, porozmawiać. Ja tak zrobiłem - stąd ten tekst.

Wspomnienie o Koniu.

( Cały Artykuł pochodzi z portalu www.bieganie.pl , z którego częściowo został skopiowany, za zgodą Autora. Celem poniższego teksu jest promocja portalu bieganie.pl i przede wszystkim informacja o niezwykłym biegaczu)

"Caballo nie jest bohaterem. Nikim wielkim. Po prostu koniem o nieco innym kolorze tańczącym w spokojnym rytmie, chcącym pomóc aby niektórym żyło się inaczej. Jeśli miałbym być pamiętany za cokolwiek, chciałbym aby było to za to, że jestem/byłem autentyczny. Nic więcej. Run Free. "

 

 

Trudno jest napisać mowę pośmiertną o człowieku, którego się nie znało. Jednak on zasługuje na coś na jej kształt.

Zyskał rozpoznawalność, a nawet swego rodzaju sławę dzięki książce Chrissa McDougalla Born tu Run. To nie był żaden biegacz wyczynowy. Był to jednak człowiek oddany bieganiu w sposób idealny, bezinteresowny. Nie bieganiu dla osiągania jakichś wyników, dla pieniędzy czy z innych powodów. Bieganiu dla biegania. To było coś więcej niż bieganie, to był zachwyt bieganiem. Drugim powodem jego istnienia na ziemi w ostatnich latach było uwielbienie dla Indian Tarahumara. Jego podejście do życia idealnie obrazują fragmenty z nieoficjalnego przewodnika po stworzonym przez siebie biegu Cooper Canyon Ultra Marathon.Czym jest Copper Canyon Ultra Marathon (CCUM)?


To ważne pytanie...to ultramaraton stworzony aby celebrować bieganie i utrzymanie jego ciągłości, jako centralnego elementu kultury Raramuri.
Micah True, lub Caballo Blanco

Są dwa obrazy Caballo Blanco - jeden to ten książkowy, drugi prawdziwy. Ale co oznacza prawdziwy w odniesieniu do człowieka? Czy chodzi o jego imię i nazwisko jakie otrzymał przy urodzeniu, czy o to co robił, czy jak był odbierany przez ludzi?

W książce Chrisa McDougalla jest jakimś szalonym pustelnikiem, stroniącym od ludzi, pojawiającym się i znikającym, można mieć nawet wrażenie, że czasami coś bełkoczącym w jakiś mało zrozumiały sposób. To zresztą jakaś maniera McDougalla w opisywaniu ludzi w jakiś infantylny, egzaltowany sposób, nikt z nich nie jest opisany jako człowiek normalny, wszyscy są w jakimś stopniu niesamowici, wykręceni do granic możliwości, zazwyczaj skrajnie pozytywni (z jednym wyjątkiem, jest jeden diabeł: Bill Bowerman, założyciel Nike).

 

(...) film i więcej na stronie www.bieganie.pl

Na początku na pewno chodziło o samą radość z biegania, potem jednak stworzył coś na kształt filozofii, która legitymowała jego tam przebywanie. Chodziło o kultywowanie kultury biegania Indian Raramuri.

Obsesyjnie myślał o zorganizowaniu wyścigu, w którym do walki stanęli by najlepsi "biali" biegacze ultra i najlepsi biegacze Raramuri.

W 2003 roku amerykański dziennikarz Chris McDougall pojechał do Meksyku, gdzie natknął się na historie o niesamowitych indianach biegających w sandałach wielokilometrowe wyścigi. Ta historia wydała mu się tak interesująca, że przekonał Magazyn Runners World aby wysłał go tam ponownie w celu odnalezienia owych indian i przygotowania o nich materiału do publikacji. Dowiedział się, że człowiekiem, który na miejscu powie mu o nich najwięcej, który posiadł ich tajemnice jest niejaki Caballo Blanco.

Indianie w biegu w samodzielnie zrobionych sandałach

Caballo Blanco szukał jednocześnie jakiegoś rozgłosu dla planowanego przez siebie wyścigu więc ich interesy się zazębiały.

W 2006 roku udało się zorganizować w końcu bieg, w którym wystartował jeden z najbardziej utytułowanych amerykańskich biegaczy ultra - Scott Jurek razem z najlepszymi biegaczami z Tarahumara. W 2006 roku ze 6 minutową przewagą nad Scottem wygrał Tarahumariański Arnulfo. To właśnie wyścig i przygotowania do niego są kanwą opowieści Born tu Run Chrisa McDougalla, gdzie Caballo Blanco jest można powiedzieć głównym rozgrywającym. (w 2007 roku z 18 minutową przewagą nad Arnulfo wygrał pragnący rewanżu Scott).

Od tej pory Cooper Canyon Ultra Marathon stał się jednym z kierunków w jakim podążali ultramaratończycy z całego świata, będąc jednocześnie festiwalem osadzonym w lokalnej tradycji. (...)

(...) więcej na stronie www.bieganie.pl

27 marca Micah wyszedł na około 12 milowy bieg po Gila National Forrest w Nowym Meksyku. Nie wrócił. Zaalarmowani jego zniknięciem pojawili się biegacze z całego kraju chcąc pomóc w poszukiwaniach, między innymi Scott Jurek i Chris McDougall. Jego ciało zostało znalezione wieczorem 31 marca. Jak napisał Chriss McDougall na swoim profilu na Twiterze:

"Caballo miał jedyny pogrzeb jakiego by chciał. Jego przyjaciele biegali przez kilka dni w dzikich terenach aby oddać mu cześć."

Poprawiony: wtorek, 27 listopada 2012 19:17
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

 
Joomla 1.5 Templates by Joomlashack